Dall-E Nedir? Yapay Zeka Her Şeyi Çiziyor!

Uncategorized

Dall E nedir? Her şeyi çizen Yapay Zeka!

Herkesin merak ettiği yapay zeka Dall E nedir? İşte bu sorunun cevabı. Bu içerik her şeyi çizen yapay zeka aracı Dall-E’yi merak edenler için.

Makine öğrenimi, yapay zeka ve diğer teknolojiler her geçen gün gelişiyor. Dall-E yapay zekânın en başarılı örneklerinden biri. OpenAI, farklı bir dizi beceriye sahip olan bu yapay zekayı geliştirdi. Dall E aklınıza gelen her şeyi çizebiliyor. Dall-E tüm resimleri çizen kişidir. Yarattığı resimlere internet üzerinden erişilemiyor. Çok ürkütücü Dall-E programı nedir? Dall E ve türevleri neden bu kadar korkutucu? Bu sorular cevaplanacak. Hazırsanız hemen başlayacağız.

Dall E nedir?

Adını ünlü animasyon filmi Wall-E’den ve ünlü sanatçı Salvador Dali’den almıştır. Dall-E, OpenAI tarafından geliştirilen bir görselleştirme aracıdır. Metin ve tanımları kullanarak görüntüler oluşturur. Dall-E, daha önce hiç görülmemiş tasarımlar oluşturmanıza olanak tanır. İnsan hayal gücünün ötesinde görseller yaratılabilir. Bunu kendi yazılımı ile yapıyor. Google arama sonuçları Dall-E çizimlerine erişim sağlamaz.

Dall-E, makine öğrenimi konusunda benzersizdir. Dall-E’yi çalıştırmak için yalnızca bir metin sağlamanız gerekir. Dall’E, metnin içinde mantık olup olmadığıyla ilgilenmez. İsterseniz sahibiyle birlikte bir kedi çizebilir. Tasma ve insanlar üzerinde kullanılan diğer benzer nesneleri kullanarak ilişkilendirmeler yapar.

Siz bir metin yazdıktan sonra program her bir nesnenin sizin için ne anlama geldiğini inceliyor. Nesnelerin insanlar için anlamlarını taradıktan sonra ‘sanat eserleri’ yaratıyor. Televizyon izlerken bir karavana çizebiliyor. O kadar iyi yapıyor ki insani duyguları da ekliyor. Görüntülerinde, havuca televizyon izleyicilerinin hissedebileceği gerginlik, mutluluk ve üzüntü gibi duyguları nasıl eklediğini görebiliyoruz. Dall-E cansız nesnelere anlamlar yükleyerek harika bir iş çıkarmıştır. Dall-E’nin korkutucu yüzü bu noktada ortaya çıkıyor.

Dall-E nedir? Dall-E neden bu kadar korkutucu bir yazılım?

Dall-E birçok farklı nedenden dolayı korkutucudur. Dall-E’nin en korkutucu yanı aynı zamanda en başarılı yanı. Zaten var olmayan bir şeyi yaratma ve cansız nesnelere canlı duygular verme yeteneğidir. Animasyonda kullanılan bir ifade vardır: “Eğer cansız nesnelere hayat verme yeteneğiniz varsa, büyük bir animatörsünüz demektir.” Bu, animasyonun özü ve kalbidir. Cansız nesneleri canlandırabilmek önemlidir.

Dall E, televizyon izleyen bir avokadonun resmini çizmesi istendiğinde, insan özelliklerini de eklemekten çekinmiyor. Gözlerimizle izlediğimizi biliyor, bu yüzden avokadosuna gözler ekliyor. Kaç kişi bir dakika içinde kanepede televizyon izlerken üzgün görünen bir avokado çizebilir? Çok değil. Ancak Dall-E, televizyon başında oturan avokadoların saniyeler içinde 25 görüntüsünü oluşturabilir. Çünkü o çizdi. Bunu biraz korkutucu bulabilirsiniz.

Dall-E aynı zamanda bir başarı öyküsü. Dall E o kadar başarılı çizimler yapıyor ki, yakın gelecekte Dall E ya da benzer uygulamaların pek çok mesleğin yerini aldığını görebiliriz. Dall-E’nin başarısı bu sürenin kısa olduğunu gösteriyor. Ya mesleklerinde insanların yerini alan yapay zekâ bir gün bizim işlerimizi de yapmayı öğrenirse? Bu sadece bilgisayarlı meslekler için bir tehdit değil. Tüm meslekler risk altında.

Robotların bir gün insanlardan daha iyi resim yapabildiğini düşünün. Boyacılara ne olacak? Kim ne derse desin bu robotlar ve yazılımlar korkutucu. Yapay zekânın gelişme biçiminin ve yarattığı risklerin insanlar için tehlikeli olduğuna inanıyor musunuz? Dall-E sizin için ne ifade ediyor? Genel olarak yapay zeka hakkında ne düşünüyorsunuz?

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *