Ekran Yenileme Hızı Nedir? Neden Önemlidir?

Uncategorized

Ekran yenileme hızı nedir? Neden bu kadar önemli?

İster iPhone ister Android telefonunuz olsun, telefonunuzun ekranının yenileme hızını izlemek önemlidir. Bu içerik, hem mobil oyunlarda hem de uygulamalarda gezinirken hissedilen ekran yenileme hızı hakkında ayrıntılı bilgi sağlar.

Ekran Yenileme Hızı Nedir?

Yenileme hızı, ekranınızın saniyede kaç kez güncellendiğidir. Yenileme hızı Hertz (Hz) ile ölçülür. Örneğin 60 Hz yenileme hızına sahip bir ekran saniyede 60 kare (fps) görüntüler. 120 Hz saniyede 120 kare ile ve 240 Hz saniyede 240 kare ile yenilenir.

gaming

Ekran yenileme hızlarının bazı avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Düşük ve orta seviye telefonların yenileme hızı 60, 90 ve 120 Hz’dir. Üst düzey, daha gelişmiş telefonlarda yenileme hızı 240 Hz’e ulaşabilir. 60 Hz yenileme hızına sahip telefonlar daha yavaş bir ekran hızına sahiptir. Ekran hızı 120 veya 240 Hz olan telefonlarda iyidir. Mobil oyuncular özellikle yenileme hızıyla ilgilenecektir. Bazı kullanıcılar yeni bir akıllı telefon satın almadan önce yenileme hızını göz önünde bulundurur. Daha yüksek yenileme hızları daha hızlı ve daha gelişmiş bir deneyim sunar. Bazı dezavantajları vardır.

  • Yüksek yenileme frekansı telefonunuzun pilini daha çabuk tüketir. Yüksek yenileme hızı, pil ömrü konusunda endişe duyan kullanıcılar tarafından kullanılmamalıdır.
  • Bazı üreticiler daha yüksek bir yenileme hızı elde etmek için çözünürlüğü düşürür. Ekran çözünürlüğü 1440p olan bazı telefonlar, ekranın hızını artırmak için 1080p’ye düşürülmüştür.
s 800x400 1

Bir telefondaki maksimum yenileme hızı nedir?

Giriş seviyesi akıllı telefonlar için yenileme hızı 60 Hz’dir. Orta sınıf akıllı telefonların yenileme hızı 90 ile120 Hz arasındadır. Daha gelişmiş telefonlar 240 Hz kapasiteye sahiptir. Sharp Aquos R7 ve iPhone 14 Pro sırasıyla 120 Hz ve 240 Hz’e sahiptir.

sharp

Telefonunuz yüksek yenileme hızına sahip olduğunda daha fazla güç tüketir. Pil tasarrufu yapmak için yenileme hızını manuel olarak azaltabilirsiniz. Telefonunuzu her zaman yüksek yenileme hızında çalıştırmanız gerekmez. IPhone 14 Pro, Samsung Galaxy S22 ve LG G3 gibi bazı telefonlar, enerji tasarrufu için uyarlanabilir bir yenileme hızına sahiptir. Bu özellik, uygulamalara göz atma ve oyun oynama dışında telefonunuzu yavaşlatır. Bazı uygulamaların ve oyunların yenileme hızı 120 Hz’e ulaşabilir.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *