iPhone’un Sesli Asistanı Siri’ye alternatifler!

Uncategorized

Siri’ye Alternatifler: 4 Alternatif Sesli Asistan!

Siri’yi yetersiz buluyor olabilirsiniz. Bu yüzden Siri’ye alternatif bir liste hazırlamaya çalıştık.

Siri sürekli gelişiyor olsa da iPhone’un sesli asistanını beğenmiyor olabilirsiniz. Siri’nin komutlarınızı tanımadığını veya anlamadığını sık sık fark ediyorsanız, bunun yerine farklı bir sesli asistan denemenin zamanı gelmiş olabilir.

Siri’ye popüler alternatifler arasında Google Assistant ve Amazon Alexa gibi büyük şirketlerin ürünleri yer alıyor. Bu ürünleri de kesinlikle karşılaştırma kategorimize ekleyeceğiz.

IPhone’daki Üçüncü Taraf Asistanların Sınırlamaları:

Apple, işbirliği yapma ya da alternatifler sunma konusunda oldukça kötü bir geçmişe sahip. Elbette bu durum kullanıcıları için de geçerli. Şirket tarafında ise bu son derece memnuniyet verici. Siri’yi kullanmak istemiyorsanız, Apple diğer sesli asistanları istememenizi sağlayabilir. Nasıl mı? Basitçe %100 verim almanızı engelleyebilir. Çünkü bu gibi büyük şirketlerde işbirliğinden ziyade rekabet çok önemlidir. Örneğin iPhone’da Hey Siri dediğinizde bu sesli asistanı aktif olarak kullanabiliyorsunuz. Ancak Hey Google derseniz uygulama ya hiç çalışmaz ya da tam verim alamazsınız.

IPhone’daki üçüncü parti sesli asistanların bir diğer kısıtlaması ise Apple’ın onlara iOS üzerinde sistem düzeyinde tam kontrol vermemesi. Aslında aralarındaki ‘rekabet’ göz önüne alındığında bu biraz mantıklı. Ancak her üründe olduğu gibi, Siri’nin de her zaman alternatifleri vardır. Şimdi en iyi Siri alternatiflerine bir göz atalım.

1. Google Asistan:

GoogleAsistan uygulamasını ve Siri’yi yan yana koyduğumuzda, neredeyse her şeye aynı şekilde tepki veriyorlar. Ancak Google Asistan’ın karmaşık komutları tanımada biraz daha iyi olduğunu düşünüyorum. Yakın gelecekte karşılaştırma kategorisinde bu karşılaştırma hakkında daha fazla ayrıntıya sahip olacağız.

Google Asistan’ı hava durumunu kontrol etmek, alarm kurmak, akşam yemeği rezervasyonu yapmak, web’de arama yapmak ve hatta kişi listenizdeki kişileri aramak ve onlara mesaj göndermek için kullanabilirsiniz.

Google Asistan, Gmail, Google Haritalar, Google Fotoğraflar, YouTube ve daha fazlası gibi diğer Google uygulamalarıyla hızlı bir şekilde bağlantı kurabilir. Bu, Google’dan bu uygulamalarla ilgili görevleri yerine getirmesini de isteyebileceğiniz anlamına gelir.

Örneğin:

 • “Bana Londra’ya yol tarifi ver.”
 • “Bana geçen ayki fotoğraflarımı göster.”
 • “İzlemek için bir YouTube videosu bul.”

Spotify, YouTube veya Deezer’da müzik çalmak için Google Asistan’ı kolayca ve rahatça kullanabilirsiniz ve dilerseniz spotifyı birden fazla kişi kullanabilirsiniz ve dilerseniz spotifyı birden fazla kişi kullanabilirsiniz . Fark etmiş olabileceğiniz gibi, Google Asistan Apple Music ile bağlantı kurmuyor.

2. Amazon Alexa:

Amazon Alexa, evinizdeki Amazon Echo cihazlarıyla eşleştirdiğinizde en iyi şekilde çalışabilir. Ancak bu akıllı ev aksesuarları olmadan da Amazon Alexa’yı iPhone’unuzdan başka hiçbir şey kullanmadan bir dizi tipik sesli asistan görevi için kullanabilirsiniz.

Amazon Alexa uygulamasını açın ve Alexa’dan aşağıdakileri yapmasını isteyin:

 • “Alışveriş listeme süt ekle.”
 • “Bana en son haberleri oku.”
 • “Biraz müzik çal.”

Alexa, Alexa destekli cihazlara sahip olan aileniz ve arkadaşlarınızla zahmetsizce bağlantı kurmanızı sağlayan Home Drop In şeklinde ücretsiz bir görüntülü sohbet hizmeti bile sunuyor.

Alexa, Amazon Music, Apple Music, Spotify, Deezer ve TuneIn radyoyu kullanarak müzik çalabilir. Akıllı ampullerden kameralara kadar bir dizi akıllı ev cihazını kontrol edebilirsiniz. Hatta Alexa’ya sesinizden başka bir şey kullanmadan Amazon’dan alışveriş yapmasını bile söyleyebilirsiniz. Oldukça havalı ve kullanışlı.

Şunlar da ilginizi çekebilir

3. Cortana:

Microsoft, Cortana’nın mobil uygulamasını durdurmayı ve bunun yerine hizmeti Microsoft 365’e entegre etmeyi planladığını açıkladı. Aslında Cortana Avustralya, İngiltere ve diğer birçok ülkede App Store’dan kaldırıldı bile!

Ancak şimdilik Cortana bazı ülkelerde hala hayatta ve iyi durumda. Ve durum böyle olduğu sürece, iPhone’daki Siri’ye hala iyi bir alternatif.

Beklendiği gibi Cortana, Microsoft Outlook, Microsoft Teams ve diğer Microsoft uygulamalarıyla entegrasyon için en iyi seçenek.

Görevlerinizi, e-postalarınızı, hatırlatıcılarınızı ve yapılacaklar listenizi yönetmek için kullanabilirsiniz. Hava durumu, posta veya SMS kontrolü gibi çözümler sunar.

Cortana çoğunlukla iş amaçlı kullanım için tasarlanmıştır, bu da aşağıdaki komutları özellikle kullanışlı hale getirir:

 • “En son satış raporunu yöneticime gönder.”
 • “Ekibimle yeni bir konuşma başlatın.”
 • “Yapılacaklar listeme bir harcama ekle.”

4. Lyra:

Lyra açıkça bu listedeki en zayıf halka. Ancak harika ve temiz bir uygulama arayüzüne sahip akıllı bir sesli asistan. Gelecekte çok gelişeceğini düşünüyorum.

Mikrofona dokunun ve Lyra’ya istediğiniz kadar soru sorun. Ya da satır simgesine dokunun ve bunun yerine bir soru yazın. Lyra takvim etkinlikleri oluşturabilir, hatırlatıcılar ekleyebilir, web’de bilgi arayabilir, size hava durumunu söyleyebilir ve hatta sizin için yol tarifi alabilir.

Ne yazık ki Lyra medya oynatıcınızı kontrol edemez. Yani bu Siri alternatifini müzik çalmak veya podcast dinlemek için kullanamazsınız.

Lyra ile nereden başlayacağınız hakkında bir fikir edinmek için şu komutları deneyin:

 • “Bugün takvimime bir diş hekimi randevusu ekle.”
 • “Yarın hava nasıl olacak?”
 • “Bana daha sonra süt almamı hatırlat.”

Ne yazık ki Lyra, diğer sesli asistanlarla elde ettiğiniz zengin özellikleri sunmuyor. Ancak tüm temel işleri son derece iyi yapan şık bir alternatif.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *