Kayma Nedir? Negatif Kayma Nasıl Önlenir?

Uncategorized

Kayma nedir? Negatif Kayma nedir ve nasıl önlenebilir?

Bu makalede pozitif ve negatif kayma açıklanmaktadır. Negatif kaymalara karşı korunma yöntemleri nelerdir? Bu konu tüm bu soruların cevaplarını ve diğer bilgileri içermektedir.

Kayma nedir

Kayma, Forex ve kripto para piyasaları gibi çeşitli para piyasalarında alım ve satım emirleri ile gerçek işlemler arasındaki farktır.

Kayma birçok para piyasasında meydana gelir ancak özellikle kripto para piyasalarında yaygındır. Kripto para piyasalarının yüksek volatilitesi bunun nedenidir. Kayma, bir yatırımcının anlık emri farklı bir fiyatla gerçekleştirildiğinde meydana gelir. Örnek olarak, bir alıcı 5$ karşılığında büyük hacimli bir kripto para satın almak ister. Bu sırada, yatırımcının işlemi gerçekleştirdiği kripto para piyasasında yetersiz likidite varsa ve dalgalı bir zamandaysa fiyat farklı olacaktır. Yatırımcının kripto parayı 5 dolardan daha yüksek bir fiyata satın alması gerekir. Dolayısıyla, yatırımcının satın alma emri istenen maliyetin üzerinde gerçekleştirilir. Fiyattaki bu farka “kayma” adı verilir. Kayma pozitif ya da negatif olabilir.

Pozitif Kayma

Pozitif kayma, bir yatırımcının bir kripto varlığını belirli bir fiyattan anında satın almak için emir vermesiyle oluşur. İşlem, girilen emirden daha düşük bir fiyattan gerçekleştirilirse, bu pozitif bir kaymadır. Bir yatırımcının bir kripto para varlığını satın almak için 2$’dan emir vermesi ve işlemin yalnızca 1,5$’dan gerçekleşmesi pozitif bir kayma olarak kabul edilir.

Negatif kayma

Negatif kayma, bir yatırımcının kripto para satın almak için mevcut piyasa fiyatından alım emri vermesi ancak emrin yatırımcının istediğinden daha yüksek bir fiyattan karşılanmasıdır. Negatif kayma, örneğin bir yatırımcının 2$’dan alım emri vermesi ancak işlemin 2,5$’dan gerçekleşmesi durumudur.

Negatif kaymalara karşı nasıl korunursunuz?

  • Yatırımcıların tüm kayma türlerine karşı tamamen korunmaları mümkün değildir. Bununla birlikte, negatif kaymaya maruz kalmalarını azaltmak için standart bir piyasa emri yerine bir limit verebilirler. Emirler daha sonra istedikleri fiyattan gerçekleştirilir. Bu makalede emir türleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmektedir.
  • Yatırımcılar büyük alım satımlar gerçekleştirmek istediklerinde, bunları daha küçük bölümlere ayırarak ekstra önlemler alabilirler. Bu, negatif kayma yaşama olasılığını azaltabilir.

İlgili:

Yasal Uyarı: Bu web sitesinde kripto para platformları ve türleri hakkında yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *