Vishing Nedir? Bu Saldırının Nasıl Önleneceğini Açıkladık!

Uncategorized

Vishing nedir? Vishing nedirve kendinizi nasıl korursunuz?!

Vish nedir

Ses + Oltalama = Vishing. Açgözlülük, korku veya aciliyet hissi gibi duygulara oynayan oltalama ile benzer bir sosyal mühendislik saldırısı olan Vishing, kişisel bilgileri elde etmek için bunları kullanır.

Saldırgan gerçekmiş gibi davranır ve kişisel bilgilerinizi elde etmek için numaranızı arar. Bu bilgiler arasında banka hesap numaranız, ev adresiniz, e-posta adresiniz veya gelecekte kimliğinizi çalmak için kullanılabilecek diğer veriler yer alabilir. Yaparlar.

Vishing saldırıları, kimlik avından farklı olarak, WhatsApp Messenger ve Skype gibi IP üzerinden ses teknolojisine (VoIP) dayanır.

Vishing nedir?

Vishing saldırıları, bir dolandırıcının sizi arayıp yerel bankanız gibi gerçek bir şirketten veya devlet kurumu gibi resmi bir kuruluştan arıyormuş gibi davranmasıdır. Daha önce tanıştığınız biri gibi de davranabilirler. Bilinmeyen numaralardan gelen aramalara veya SMS’lere asla cevap vermeyin. Cevap vermeden önce tanımadığınız bir telefon numarasının sahibini kontrol etmelisiniz. Ne yapacağınızdan emin değilseniz numarayı Google’da arayın. Arama motorları, vicdansız bir kişi mi yoksa sizin için yararlı olmayan bir kampanya mı olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

İlgili:

Vishing saldırıları iki ana tipte sınıflandırılabilir:

  1. Dolandırıcı, sizin hakkınızda ihtiyaç duydukları tüm bilgileri tek bir aramada elde eden gerçek bir kişi olabilir.
  2. Tanımlanamayan bir numaradan, mümkün olan en kısa sürede aramanızı isteyen bir sesli mesaj alırsınız. Aramaya geri döndüğünüzde bir robot sizi yönlendirebilir. Bilgileriniz bir bilgisayar korsanına gönderilir.

Yapay zekanın yükselişi ve teknolojik gelişmeler dünyada devrim yarattı. deepfake Vishing saldırıları teknoloji sayesinde daha sofistike hale geliyor. Vishing artık tanıdığınız bir kişinin sesini ve vücut hareketlerini taklit ederek onun kimliğine bürünebiliyor. Bu kişi yardıma ihtiyacı olan bir arkadaşınız ya da aile üyeniz olabilir ve kimliğinin tespit edilmesini neredeyse imkansız hale getirir.

Vishing Örnekleri:

İşte en yaygın Vishing Saldırılarından bazıları:

Şirket Tarafından Dolandırıcılık veya Telepazarlama

Kendilerini meşru bir şirketin temsilcisi olarak tanıtıp size kişisel sorular sorarak özel bilgilerinizi almaya çalışırlar. Yerel sigorta acenteniz veya kredi kartı şirketiniz gibi davranabilirler.

Devlet Kurumu Dolandırıcılığı

Bu başlık altında arıyorlarsa bir devlet dairesinden arıyormuş gibi davranacaklardır. Sizi dolandırmak için sert bir ses tonu kullanacak, korku aşılayacak ve gereksiz yere acil bir ton yaratacaklardır.

Teknik Destek Dolandırıcılığı

Teknik destek dolandırıcılığı oldukça yaygın olabilir. Dolandırıcı size cihazınızda acilen güncellenmesi gereken güvenlik açıkları keşfettiklerini söyleyebilir. Dolandırıcı, bu açığı gidermek için cihaza uzaktan erişim isteyebilir. Dikkat!

Banka Dolandırıcılığı veya Diğer Finansal Kurum Dolandırıcılığı

Saldırganlar bankanızdan geliyormuş gibi davranabilir ve size hesabınızın ele geçirildiğini vb. söyleyebilir. Başta da belirttiğimiz gibi, son derece dikkatli olmalı ve bilinmeyen numaralardan gelen aramaları kabul etmemelisiniz.

Duygu Dolandırıcılığı

Dolandırıcı sahte bir durum yaratır ve yaşlıları hedef alır. Dolandırıcı, çocuğunuzun veya torununuzun bir kaza geçirdiğini veya hapse girdiğini söyleyebilir.

Kendinizi Vishing’den Nasıl Korursunuz?

  • Bu tür saldırıların nadir olmadığını unutmayın.
  • Mümkünse bilinmeyen aramalara cevap vermeyin. SMS’leri silin.
  • Bilinmeyen bir numarayı aradığınızda, verilen bilgileri doğrulayın. Kişi bankanızdan olduğunu iddia ediyorsa, gerçekten bankanızı aradığınızı teyit edebilirsiniz. Bilgi paylaşmayın.
  • Çevrimiçi tehditlerle ilgili en son bilgiler hakkında kendinizi güncelleyin.
  • Aileniz ve arkadaşlarınızla da güncel kalmanız önemlidir. Ayrıca, aile üyelerinizi de takip etmeniz önemlidir.
  • Cihazlarınıza uzaktan erişime hayır.

İlgili: Kimlik Avı Saldırısı Nedir? 9 İpucu!

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *