Beyaz Kitap Nedir? Neden ve Nasıl Beyaz Kitap Yazılır?

Uncategorized

Beyaz Kitap Nedir? Beyaz Kitap Nasıl ve Neden Yazılır?

Bu içerik Beyaz Kitap hakkındadır. Kripto para dünyasındayken bunu neredeyse her gün duyuyoruz. Bu içerik aşağıdaki konuları kapsamaktadır: Beyaz Kitap Nedir ve Beyaz Kitap Nasıl Yazılır. Beyaz Kitap nasıl ve neden yazılır soruları temel oluşturacaktır. İlk sorumuz şu: “White Paper” tam olarak nedir? Hiç vakit kaybetmeden soruyu cevaplayalım.

Beyaz Kitap Nedir?

Beyaz kitap, projenin yol haritasını, sorunun çözümünü, nasıl çözüleceğini, süreci, işlerin ne zaman gerçekleşeceğini ve olası her etkileşimi veya mimariyi açıklayan önemli bir metin belgesidir. Birçok ICO başarılı olmak istiyorsa bu tür belgelere ihtiyaç duyar ve kaliteli/özgün/gerçek bir white paper’ın başarısız olma ihtimali düşüktür.

Bunu en basit şekilde düşünmek mümkün.

Bir şey yapacağınız zaman her adımı planlıyor musunuz? A işini X tarihinde, B işini Y tarihinde ve C ürününü Z tarihinde tamamlamayı planlayabilirsiniz. Daha sonra bunu nasıl yapmayı planladığınıza ve kiminle çalışacağınıza dair küçük notlar yazarsınız. Bir beyaz kağıt tam olarak böyle görünecektir. Beyaz bültenin ne olduğu sorusunun yanıtını zihninizde bu şekilde kodlayabilirsiniz. “Beyaz Kitap nedir?” sorunuzu yanıtlamış olabiliriz ama Beyaz Kitap nasıl yazılır sorusunu yanıtlamadık. Bu soruya hızlıca cevap verelim.

Beyaz Kitap Nasıl Hazırlanır? Nedir?

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, bir white paper belirli konular etrafında oluşturulur. Beyaz kağıtlar bazı projeler için 100 sayfaya kadar uzun olabilirken, bazılarında sadece 10-15 sayfa olabilir. Yüzlerce sayfalık bir white paper en iyi seçim olmayabilir. Beyaz kitap hazırlanırken Giriş, Feragatnameler, İçindekiler, Sorun ve Çözüm ve Yol Haritası gibi önemli başlıklara yer verilmelidir. Ayrıca, Yönetim Ekibi, Geliştirme Ekibi, Toplanan yatırım nasıl kullanılacak, Hizmet veya Ürünün Tanımı. Token Distribütörleri yeni bir oluşumdur.

İlgili:

Beyaz Kitap Oluşturma

Bir Beyaz Kitap oluştururken bunları göz önünde bulundurun:

 • Yönetim ekibini ve geliştirme ekibini dahil etmeyi unutmayın.
 • Akıcı bir dil kullanın.
 • Açık ve özlü olun. Özgün olun, ancak sahte olmaktan kaçının.
 • Bir CEO her zaman resmi bir mektubu ele alan kişi olmalıdır. Resmi dil konusunda dikkatli olmalısınız.
 • Birkaç kelimeyle olabildiğince çok şey söyleyin.
 • Gereksiz ayrıntılardan kaçının, ancak gerekli olanları da atlamayın.
 • Doğru grafik ve tabloları kullanarak dikkat çekebilirsiniz.
 • Token dağılımı, token miktarı ve diğer finansal detaylar gibi finansal verilerden bahsedin.
 • Uzun vadede yol haritanızı planlayın ve açıklayın. Tahmin değil, plan yapın.
 • Beyaz bültenin birden fazla dilde yayınlanması gerekir.
 • Tahmin etmeyin, gerçeği söyleyin.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *